Mistrzowstwa Świata Micro 2008

Relacje z Mistrzostw Świata w klasie Micro 2008

Mistrzostwa Świata MICRO - dzień techniczny sobota 28.06.2008 r.

Dziś rozpoczynają się oficjalnie MŚ w klasie Micro, załoga naszego klubu jest już w Gdyni. Do chwili obecnej w Porcie jachtowym jest ponad 30 załóg z Polski, Rosji, Francji, Hiszpanii, Serbii, Litwy. Dzień pomiarowy, niestety bardzo deszczowy, minął załodze POL-76 na pracach przy sprzęcie i wizycie w żaglowni w Gdańsku okazało się bowiem, że mimo wcześniejszych ustaleń wymagane są numery rejestracyjne na spinakerze.

Bardzo szczegółowe pomiary sprzętu dotyczą stateczności początkowej, końcowej, mierzone jest także zanurzenie, oczywiście masa jachtu, ciekawostką jest, że pomiary masztu bomu i spinaker bomu odbywają się w hangarze i kolejka zawodników czeka z masztami na pomiary. Szczegółowo sprawdzane jest wyposażenie: kotwica, łańcuch kotwiczny, grubość materacy, długość lin i cum.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Relacja pochodzi z serwisu yachting.com.pl

W pierwszym dniu 32. Mistrzostw Świata Klasy Micro - TOYOTA 2008 MICRO CLASS WORLD CHAMPIONSHIP w Sopocie w trudnym, często zmieniającym kierunek i słabym wietrze rozegrano 3 wyścigi. Komisja sędziowska nie miała łatwego zadania: pierwszy start przerywany był dwa razy. Trasę skracano w pierwszym i trzecim wyścigu.

W klasyfikacji generalnej, prowadzi polska załoga POL 77 w składzie: Piotr Tarnacki, Jerzy Chodubski, Bohdan Goralski. Pretendenci do czwartego, mistrzowskiego tytułu nie zaskakują, pewnie wygrywając wszystkie wyścigi. Tuż za nimi żeglują Rosjanie RUS 77 ze sternikiem Viacheslawem Frolovem. Obie załogi od kilku lat zaciekle walczą o pierwsze miejsce, co świetnie było widać w trzecim biegu, gdzie załoga Piotrka Tarnackiego, wygrała bieg dosłownie o kilkadziesiąt centymetrów. To rozstrzygniecie, było potwierdzeniem trudnych i loteryjnych warunków panujących na wodzie: Polacy żeglowali przed metą na kursie pełnym pod spinakerem, podczas gdy Rosjanie pokonywali linię mety na kursie ostrym. Trzecie miejsce należy również do rosyjskiej załogi RUS 177 Alexeya Bunzyna. Na czwartym Roberta Kresło – załoga POL 28. W dywizji cruiser ciekawa sytuacja: prowadzi ubiegłoroczny Mistrz Świata, Rosjanin Gennadiy Svistunov. Na drugim miejscu, bardzo doświadczony w klasie Micro Marcin Dembowski na nowym jachcie POL 109, zbudowanym tuż przed zawodami. Trzecie miejsce zajmuje załoga POL 25 Rafała Moszczyńskiego. Dalej z taka samą ilością punktów Grzegorz Banaszczyk na POL 63, Marcin Celmerowski na POL 55, Mariusz Wandasiewicz na POL 13. Świetną formą w pierwszym biegu błysnęła załoga POL 88 Tomasza Brzozowskiego, zajmując drugie miejsce w generalnej klasyfikacji! Dobrze żegluję ubiegłoroczny Wicemistrz Świata, Szymon Szymik oraz Maciej Grodzki. Na starcie stanęło 45 załóg z Rosji, Łotwy, Francji, Kazachstanu, Serbii, Hiszpanii i Polski. 25 teamów, to Polacy. Regaty dopiero się rozpoczynają – do soboty, zaplanowano rozegranie łącznie 12 wyścigów. Start i meta wyścigów ustawiona jest blisko Sopockiego mola, gdzie przez cały czas gromadzi się publiczność, dla której prowadzony jest na żywo sportowy komentarz. Na dzisiaj zaplanowano kolejne 3 wyścigi.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Drugi dzień 32 Mistrzostw Świata Klasy Micro upłynął w pełnym słońcu, przy stabilniejszym niż pierwszym dniu wietrze od 1 do 2 Bf.

W klasyfikacji generalnej wszystkie rozegrane 3 wyścigi, podobnie jak w pierwszym dniu, wygrywa załoga POL 77 w składzie: Piotr Tarnacki, Jerzy Chodubski, Bohdan Goralski! Polacy potwierdzili świetną dyspozycję swoją i nowego jachtu, nie dając konkurencji najmniejszych szans. Drugie miejsca we wszystkich biegach zajmował jacht Viechesława Frolova RUS 77 z załogą: Maximem Taranovem i Sergejsem Filatovsem. Trzecie miejsce utrzymała druga rosyjska załoga RUS 177: Alexey Buzyna, Evgeniy Nikiforov, Mikhail Ponomarev. Równo pływał Robert Kresło z załogą POL 28, zajmując po sześciu wyścigach piąte miejsce w klasyfikacji generalnej, ustępując w dniu dzisiejszym francuskiej załodze FRA 4000 Roberta Humberta – doświadczonego i najstarszego sternika na zawodach. Dobre pozycje zdobywają załogi POL 62 Arkadiusza Sendlewskiego i POL 2003 Jacka Zyskowskiego. W najliczniej obsadzonej dywizji cruiser, w której startuje 30 jachtów, pierwsze miejsce utrzymuje rosyjska załoga RUS 110 - ubiegłoroczny Mistrz Świata, Rosjanin Gennadiy Svistunov z załogą: Sergeyem Palenko i Vladimirem Khomenockiem. Z każdym biegiem, przewaga Rosjan nad pozostałymi cruiserami rośnie. Drugie miejsce przypada ekipie POL 58 w składzie: Szymon Szymik, Andrzej Szuta, Jakub Bączek. Ta młoda, ale doświadczona załoga z południa Polski, po wczorajszych niepowodzeniach i pierwszej „odrzutce”, pewnie awansuje na drugie miejsce, mając jedynie problemy w szóstym biegu, kiedy słaby wiatr i martwa fala zaczęły przeszkadzać w sprawnej żegludze. Na trzecie miejsce po drugim dniu zawodów awansowała łódzka załoga POL 63, w składzie Grzegorz Banaszczyk, Witold Czarnecki, Mikołaj Bobowicz. Dwukrotni mistrzowie świata, w słabym wietrze jak zawsze wykazują się świetnymi umiejętnościami i konsekwentnie odrabiają straty z pierwszego dnia. W dalszym ciągu, równo pływa POL 109 Marcin Dembowskiego – zaskoczenie tych zawodów. Dobrze żeglują pozostałe polskie załogi POL 13 Mariusza Wandasiewicza, POL 25 Rafała Moszczyńskiego i POL 55 Marcina Celmerowskiego, zajmując w kolejnych wyścigach zmienne, dobre pozycje, co klasyfikuje Polaków na dalszych, ale dobrych miejscach. Potwierdza to wysoką dyspozycję zawodników z Polski w dywizji cruiser. Do walki o czołowe pozycje włącza się ekpia POL 88 Tomasza Brzozowskiego – najmłodsza załoga tych zawodów. W dywizji racer, startuje tylko trzech zawodników. Po drugim dniu prowadzi Vladimirs Smolakovs na LAT 222 przed LAT 228 Gatisa Backansa i RUS 59 Sergeya Korhunova. Na jutro zaplanowany jest long distance. Jeżeli siła wiatru będzie dostateczna, trasa może mieć długość ok. 30 mil i będzie widoczna z molo w Sopocie, Gdańsku i Gdyni.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

W trzecim dniu 32 Mistrzostw Świata Klasy Micro, przy wietrze od 1 do 2 Bf, rozegrano jeden, długi wyścig. Start, trwającego blisko trzy godziny biegu, ustawiony był przy porcie w Gdyni. Po krótkiej halsówce w głąb zatoki, trasa prowadziła pod molo w Sopocie, następnie ok. 1.5 mili w stronę Gdańska, powrót przez Sopot do mety znajdującej się ok. 2 mile od Gdyni. Warunki do żeglowania były niekorzystne: wiało słabo, przez większą część wyścigu utrzymywała się martwa fala, szczególnie utrudniająca pływanie na wolnych kursach spinakerowych.

W klasyfikacji generalnej wygrała załoga POL 77 w składzie: Piotr Tarnacki, Jerzy Chodubski, Bohdan Goralski, wyprzedzając prowadzącego przez większą część biegu Viechesława Frolova na RUS 77 z załogą: Maximem Taranovem i Sergejsem Filatovsem. Polacy są już o krok od ostatecznego, czwartego w swojej karierze zwycięstwa w wielkim stylu! Trzecie miejsce zdobywa załoga RUS 177: Alexey Buzyna, Evgeniy Nikiforov, Mikhail Ponomarev. Załoga POL 28: Robert Kresło, Oskar Śleziona, Marek Wołoszyn zalicza niestety falstart i wraca do portu. Dobre, piąte miejsce zajmuje POL 62 Arkadiusza Bendlewskiego. Po 7 wyścigach, w dywizji cruiser, w której startuje 30 jachtów, pierwsze miejsce mimo falstartu w long distance utrzymuje rosyjska RUS 110 Gennadiy Svistunov, Sergey Palenko, Vladimir Khomenocki. Na drugie miejsce, po świetnym wyniku w long distance awansuje łódzka załoga POL 63, w składzie Grzegorz Banaszczyk, Witold Czarnecki, Mikołaj Bobowicz. Na trzecie miejsce spada POL 58: Szymon Szymik, Andrzej Szuta, Jakub Bączek. Na czwarte miejsce przesuwa się POL 13 Mariusza Wandasiewicza. Na piątym miejscu klasyfikowana jest załoga POL 25 Rafała Moszczyńskiego. W dywizji racer, po siódmym wyścigu klasyfikacja pozostaje niezmieniona: prowadzi Vladimirs Smolakovs na LAT 222 przed LAT 228 Gatisa Backansa i RUS 59 Sergeya Korhunova. Na jutro zaplanowane są dwa, krótkie wyścigi. Trasy będą ustawione w pobliżu molo w Sopocie. Do tej pory, regaty cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony kibiców, mediów i fotoreporterów, którzy mogą obserwować zaciętą rywalizację efektownie wyglądających jachtów klasy Micro z molo i plaży. Atrakcyjności zawodom dodaje fachowy komentarz prowadzony przez Mieczysława Konarzewskiego.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Czwarty dzień 32 Mistrzostw Świata Klasy Micro, to dwa około godzinne wyścigi, rozegrane przy wietrze 3-4 Bf. Miejscami wiatr przybierał na sile, szczególnie przed startem do pierwszego w tym dniu wyścigu. Jak zwykle, również tego dnia, trasa wyścigów ustawiona została pobliżu sopockiego mola, co w połączeniu ze wspaniałą, żeglarską pogodą, stwarzało malowniczy obraz dla coraz liczniej zbierającej się na końcu molo publiczności.

W klasyfikacji generalnej oba biegi wygrała załoga POL 77 w składzie: Piotr Tarnacki, Jerzy Chodubski, Bohdan Goralski przed Viechesławem Frolovem na RUS 77 z załogą: Maxim Taranov i Sergejs Filatovs. Tym samym, Polacy praktycznie zdobyli czwarty w swojej karierze tytuł Mistrza Świata, wygrywając jak dotąd wszystkie wyścigi! Trzecie miejsce utrzymuje załoga RUS 177: Alexey Buzyna, Evgeniy Nikiforov, Mikhail Ponomarev, przed Francuzami FRA-4000: Robert Humbert, Blandine Gallois, Herve Chastel. Załoga POL 28: Roberta Kresło kończy oba biegi czwartego dnia na piątej pozycji, plasując się również na piątej pozycji w klasyfikacji generalnej po dziewięciu wyścigach. Szóste miejsce zajmuje POL 62 Arkadiusza Sendlewskiego. Po dziewięciu wyścigach, w dywizji cruiser, w której startuje 30 jachtów, pierwsze miejsce z dużą przewagą utrzymuje rosyjska załoga RUS 110 Gennadiy Svistunov, Sergey Palenko, Vladimir Khomenocki. Z tą samą ilością punktów, miejsca drugie i trzecie zajmują POL 58: Szymon Szymik, Andrzej Szuta, Jakub Bączek i POL 63, w składzie Grzegorz Banaszczyk, Witold Czarnecki, Mikołaj Bobowicz. POL 13 Mariusza Wandasiewicza zalicza DSQ, mając szansę na awans na drugie miejsce. Niestety, sporna sytuacja z jedną z rosyjskich załóg odbiera dobrze pływającej w tych zawodach załodze POL 13 cenne punkty. Układ punktów załóg startujących w dywizji cruiser jest bardzo ciekawy, co zapowiada emocjonująca walkę w ostatnim wyścigu mistrzostw. W dywizji racer bez zmian: prowadzi Vladimirs Smolakovs na LAT 222 przed LAT 228 Gatisa Backansa i RUS 59 Sergeya Korhunova. Na sobotnie południe zaplanowano jeden, ostatni wyścig. Wieczorem, w Sopocie odbędzie się uroczyste zakończenie regat, wręczenie nagród dla zwycięzców. Ważnym elementem imprezy, będzie Polska Gala Micro, na którą zaproszono najważniejsze postaci zasłużone dla klasy: zawodników, konstruktorów, działaczy.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

32 Mistrzostwa Świata Klasy Micro - TOYOTA 2008 MICRO CLASS WORLD CHAMPIONSHIP zakończone! Punktualne rozpoczęcie ostatniego, sobotniego wyścigu w ustalonym czasie stało przez chwilę pod znakiem zapytania: kiedy jachty na pełnym kursie dopływały z Gdyni na akwen regatowy w pobliżu sopockiego molo, od Gdyni w kierunku Gdańska przesuwała się dynamicznie burzowo-deszczowa chmura. Większość zawodników schroniła się przy molo, w oczekiwaniu na decyzję sędziego, Tomasza Chamery. Procedura startowa ruszyła jedynie z niewielkim opóźnieniem. Wiatr osłabł, pojawiło się słońce i zawody mogły być kontynuowane zgonie z planem. Wyścig miał bardzo emocjonujący przebieg – wiatr często zmieniał kierunek, co powodowało częste zmiany w stawce. Pod koniec wyścigu, kiedy większość załóg żeglowała ostatni raz na dolny znak, siła wiatru gwałtownie wzrosła, co zaskoczyło kilka załóg ostro płynących na spinakerach.

Ostatni, dziesiąty wyścig w klasyfikacji generalnej, wygrała załoga: Piotr Tarnacki, Jerzy Chodubski, Bohdan Goralski. O tym, że czwarty tytuł Mistrza Świata należy już do POL 77, wiedzieliśmy już od piątku, ale o tym, że zrealizuje się skryte marzenie tej załogi o wygraniu wszystkich wyścigów w mistrzostwach dowiedzieliśmy się w sobotnie popołudnie! Drugie miejsce zajęli ostatecznie Rosjanie: Viechesław Frolov na RUS 77 z załogą: Maximem Taranovem i Sergejsem Filatovsem. Na trzecie miejsce awansowali Francuzi, FRA-4000: Robert Humbert, Blandine Gallois, Herve Chastel, wyprzedzając w ostatnim biegu rosyjską załogę RUS 177 Alexeya Buzyna. Dobre miejsca w klasyfikacji generalnej i proto utrzymują: Robert Kresło na POL 28 – piąte, Arkadiusz Sendlewski na POL 62 – szóste, POL 2003 Jacka Zyskowskiego – ósme. W dywizji cruiser, ostateczne zwycięstwo odnosi rosyjska załoga RUS 110 Gennadiy Svistunov, Sergey Palenko, Vladimir Khomenocki. Na drugie miejsce, ponownie i ostatecznie awansuje POL 58: Szymon Szymik, Andrzej Szuta, Jakub Bączek. Trzecie medalowe miejsce, po dobrym biegu ostatnim zajmuje załoga POL 13: Mariusz Wandasiewicz, Katarzyna Mróz, Zdano Nowak. Na dalszych, dobrych miejscach zostały ostatecznie klasyfikowane polskie cruisery: POL 63 Grzegorza Banaszczyka – piąte, POL 55 Marcin Celmerowskiego – szóste, POL 25 Rafała Moszczyńskiego – siódme, POL 106 Marcin Dembowskiego – ósme. W dywizji racer bez zmian: zwyciężył Vladimirs Smolakovs na LAT 222 przed załogą LAT 228 Gatisa Backansa i RUS 59 Sergeya Korhunova. Finałowy bieg zgromadził na molo liczną publiczność, która gorącymi owacjami nagrodziła zwycięzców regat. Mistrzowie w asyście kilku załóg, pojawili się przez chwilę na molo, gdzie oprócz gratulacji, zostali zmuszeni do tradycyjnej morskiej kąpieli. 32 Mistrzostwa Świata Micro, przyciągnęły 45 załóg z 6 krajów, z czego aż 25 z Polski. Oficjalnie regaty zakończyły się w sobotni wieczór w klubie Sefinir na molo w Sopocie, uroczystym wręczeniem nagród. Na wieczór zaproszono wszystkich, którzy zapisali się na kartach historii polskiego Micro przez trzydzieści lat: zawodników, konstruktorów, działaczy. Jednym z gości honorowych był Jarosław Kaczorowski, który dwukrotnie zdobył tytuł Mistrza Świata Klasy Micro.

Kamery On-line

Pogoda w Poraju

ENIF

Ludzie klubu

 • Komandor klubu - Mirek Kasprzycki

  Komandor klubu

  Mirosław Kasprzycki

  Tel.: 601 365 475

 • Bosman klubu

  Tel.: 691 896 021

Adres przystani

Korespondencja

Telefon

 • kom. 691 896 021
  kom. 601 365 475
   

Konto bankowe

 • Raiffeisen Polbank S.A.
  20 1750 0012 0000 0000 3790 1717

Dojazd do klubu

Intranet

Projekt i wykonanie Grupa Leonardo